Şu anda çalan:

Telefon 05445802610

Menu

Tıkla Dinle Canlı Yayına Mesaj

Canlı Yayına Mesaj Gönder

Ad Soyad

E-Posta

Mesaj
Mamure Tren İstasyonu Şehitleri, dualarla anıldı

-

OSMANİYE'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 94'üncü yıldönümü nedeniyle Sivil

Mamure Tren İstasyonu Şehitleri, dualarla anıldı

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 94'üncü yıldönümü nedeniyle Sivil Toplum Kuruluşları tarafından düzenlenen, geleneksel "Osmaniye Şehitlerine Yürüyor" programı Mamure Tren İstasyonunda yapıldı. Osmaniye'ye 15 kilometre uzaklıktaki Mamure Tren İstasyonu'nda düzenlenen etkinliğe katılmak isteyenler için Osmaniye Garı'ndan özel hazırlanmış tren seferi yapıldı.
Vali Kerem Al, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, siyasi parti temsilcileri, şehit ve gazi derneklerinin temsilcileri trenle Mamure Tren İstasyonuna geldiler.
Mamure Tren İstasyonundaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Daha sonra okunan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Ramazan Çortul şehitlerimizin ruhları için dua okudu.
Törenin devamında Sivil Toplum Kuruluşları adına Türk Kızılay’ı Osmaniye Şubesi Başkanı İsmet İpek günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. İşgal sırasında Osmaniye’de verilen mücadeleyi ve milli mücadele kahramanlarımızı anlatan İsmet İpek, şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla andı. İsmet İpek,  Mamure İstasyonunu kurtarmak isteyen Saim Bey, Osmaniye, Kadirli ve Kozan çetelerinden teşkil ettiği müfrezesiyle 17 Kasım 1920 günü Domuzludağı’na gelmiş, Mamure’yi gözetlemiştir. Fransız askerleri talimdeyken baskın yapmak isteyen Saim Bey müfrezesi çamların arasından İstasyon’un yakınına kadar gelmiş ama “ateş açacak kadar kurşun menzili bulamayınca” baskından vazgeçmiştir.Geceyi halkın Alman Hastanesi dediği harabede geçirmiştir. 18 Kasım 1920 sabahı, şafak sökerken hareket eden Saim Bey halkın “Tek Konak” dediği eski makas yerinin 50m yakınına kadar gelmiş ve saldırı emri vermiştir. Bir ara ateş kestiren Saim Bey Fransız karargâhındaki Cezayirli Müslümanları safına çekmek için Arapça seslenmiştir; Ene Müslim, Ente Müslim! (Ben Müslüman’ım, sen de Müslümansın!) Gelen “Elhamdülillah” cevabının ardından çıkan kargaşada, İstasyon binasından artarda atılan bombalarla her yer “cehennem kazanı patlamış gibi” darmadağın hale gelmiştir. Çok sayıda yaralı ve 15 şehit verilmiştir. Saim Bey yaralı haldedir. Onu kucağına almak isteyen arkadaşı Recep’i düşman zanneden Saim Bey öfkelidir. “Defol alçak! Yaralıyım diye beni teslim alacağını mı sandın?" Ağaçlardan yapılan sedye üzerinde Kozan’a götürülen Saim Bey Kozan Mezarlığına defnedilmiştir.Şehid-i muhterem Saim Bey’i ve şehitlerimizi rahmetle anıyoruz." dedi.
Törenin son bölümünde Vali Kerem Al ve protokol mensupları, üzerinde şehitlerimizin isimlerinin yazılı olduğu anıta karanfiller bırakarak, şehitlerimizin ruhları için dualar okudular. Vali Kerem Al, burada yaptığı konuşmada, şehitlerimizi andığımız bu törenlerin tarih ve yurt bilincinin, değerlerimizin gelecek nesillere aktarılması konusunda katkı sağlamasını temenni ederek, “Şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları