Şu anda çalan:

Telefon 0328 814 62 62

Menu

Tıkla Dinle Canlı Yayına Mesaj

Canlı Yayına Mesaj Gönder

Ad Soyad

E-Posta

Mesaj
Mantarın zehri hiçbir şekilde yok edilemez

-

OSMANİYE İl halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, mantar zehrinin hiçbir ş

 Mantarın zehri hiçbir şekilde yok edilemez

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE İl halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, mantar zehrinin hiçbir şekilde yok edilemeyeceğini belirterek, doğada kendiliğinden yetişen mantarların da zehirli veya zehirsiz olduğunu bakarak anlamanın mümkün olmadığını söyledi.
Mantar zehirlenmesinin doğal alanda yetişen yapısında zehirli maddeler bulunan mantarların tüketilmesiyle oluşan, ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenme olduğunu kaydeden Boz, mantar zehirlenmelerinin özellikle yağışların arttığı ilkbahar ve sonbahar aylarında artmakta olduğunu ifade etti.
Doğada yetişen on binlerce mantar türü bulunmakta olduğunu vurgulayan Dr. Boz, "Mantarların zehirli olup olmadıklarını şekline, rengine bakarak anlamak mümkün değildir. Sersemlik, uykuya meyil, bulantı, kusma, ateş, terleme, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarıklık, ağızda metalik tat, karın ağrısı, ishal mantar zehirlenmesinin ilk gözlenen belirtileridir. Daha sonra karaciğer, böbrek ve diğer organların işlev bozuklukları, koma ve ölüm de görülebilmektedir. Mantar tüketiminden sonra bu belirtilerden bir yada birkaçı görüldüyse en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Mantarın yoğurtla birlikte tüketilmesi, pişirilmesi, sirkeli yada tuzlu suda bekletilmesi/kaynatılması, taze, konserve yada kurutulmuş olması zehrinin yok edilmesi için yeterli değildir. Mantarın zehri hiçbir şekilde yok edilemez. Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu bakarak anlamak mümkün değildir." dedi.
Mantar yenecekse mutlaka kültür mantarların tercih edilmesi gerektiğini ve bol su ile iyice yıkanarak pişirdikten sonra tüketilmesi gerektiğini söyleyen Alper Latif Boz, "Satın alacağınız mantarın ambalajlı olmasına ve etiketinde üretim yeri, üretim izni, üretim tarihi gibi bilgilerin yer almasına dikkat edilmelidir." diye bilgi verdi

Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları