Şu anda çalan:

Telefon 0328 814 62 62

Menu

Tıkla Dinle Canlı Yayına Mesaj

Canlı Yayına Mesaj Gönder

Ad Soyad

E-Posta

Mesaj
Standartlara uygun hız kesici kasisler yapılıyor

-

DHA) OSMANİYE Belediyesi tarafından şehir içinde trafik yoğunluğunun düşük, yol yapı

Standartlara uygun hız kesici kasisler yapılıyor

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, DHA)

OSMANİYE Belediyesi tarafından şehir içinde trafik yoğunluğunun düşük, yol yapısının hız yapmaya elverişli olduğu ve özellikle çocuk bahçesi, okul, spor ve konut alanları gibi yaya hareketliliğinin yoğun olduğu yol kesimlerinde standartlara uygun hız kesici kasisler yapılıyor.
Motosiklet ve araçların cadde ve mahalle aralarında hız yapmalarını önlemek amacıyla karayollarının standartlarına, işaretlerine uygun olarak komisyonca belirlenen önemli noktalara hız kesici yol kasislerinde yenileme ve çoğaltma çalışması başlattıklarını söyleyen Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Hayrettin Aslan, belediye ekiplerince Türk Standartları Enstitüsü'ne (TSE) uygun ebatlarda yapıldığını belirtti.
TSE’nin tümsek işareti ve standartlarına göre uzunluğu 3.60 ile 3.80 metre arasında, yüksekliği ise 7,5 ile 10 santimetre arasında değiştiğini dile getiren Aslan, “Ekiplerimiz şehrimizde kasisleri bu ölçüleri baz alarak yapmaktadır. Bu ölçülere göre yapılan kasisler daha sonra ise yine TSE standartlarına göre beyaz renge boyanmaktadır. Bir çok gelişmiş ülkede de bu tip kasisler kullanılmaktadır. Kasisler, yol platformu boyunca enine uzanan tümseklerdir. Ülkemizde en fazla kullanılan trafiği sakinleştirmeye yönelik önlemdir. Daha önceden kullandığımız plastik yere çakmalı kasisler çok çabuk deforme olduğu için bu uygulama geçtik. Halkımızın ve sürücülerimizin güvenliği için bu çalışmaları yapmak zorundayız” dedi.
Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri kasis yapılacak noktayı önce belirtilen uzunlukta ölçerek çizdiler. Ardından ise asfalta belirtilen eğimlerle yüksekliğini ayarlayarak  çalışmayı tamamladılar. Son olarak ise zabıta trafik ekipleri kasisi kesik çizgiler ile boyadılar.

Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları