Şu anda çalan:

Telefon 0328 814 62 62

Menu

Tıkla Dinle Canlı Yayına Mesaj

Canlı Yayına Mesaj Gönder

Ad Soyad

E-Posta

Mesaj
Dr. Alper Latif Boz: Diyabetli sayısı her geçen gün artıyor

-

OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, Türkiye'de 7 milyondan fazla

 Dr. Alper Latif Boz: Diyabetli sayısı her geçen gün artıyor

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, Türkiye'de 7 milyondan fazla diyabetli olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Kronik hastalıklar içinde diyabetin, her yaş grubu için tehdit oluşturan bir klinik tablo olarak öne çıktığını kaydeden Dr. Boz, özellikle hızlı sosyal ve kültürel değişimler, nüfusun yaşlanması, kentleşme oranında artış, fiziksel aktivitede azalma, sağlıksız yaşam tarzı ve davranış biçimleri gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan diyabetli birey sayısının her geçen gün arttığını söyledi.
TÜRKİYE'DE 7 MİLYONDAN FAZLA DİYABETLİ VAR
Dr. Boz, "Halk arasında Şeker Hastalığı olarak bilinen Diabetes Mellitus, bulaşıcı olmayan hastalıkların salgını olarak görülmektedir.Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre; dünya nüfusunun yüzde 8.3’ünde diyabet, yüzde 6.9’unda bozulmuş glukoz toleransı mevcuttur. 2013 yılında tüm dünyada 382 milyon birey diyabetli iken bu sayının 2035 yılında 592 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Ülkemizde 7 milyondan fazla diyabetli olduğu tahmin edilmektedir. Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki çeşit diyabet bulunmaktadır. Tip 1’de pankreas harabiyetine bağlı olarak gelişen mutlak insulin eksikliği vardır, gerçek nedeni bilinmemektedir. Tip 1 diyabet, genetik yatkınlığı olan kişilerde genellikle viral enfeksiyonlar, stres veya travma gibi bir olay sonrasında tetiklenmektedir. Bu hastalarda günlük enjeksiyonlarla insülin eksikliğinin telafi edilmesi gereklidir.Tip 2 diyabet genetik zeminde genellikle obezite ve fiziksel hareketsizliğe bağlı olarak görülmekte olup tüm dünyada tanı konulan diyabet vakalarının yüzde 90'dan fazlasını tip 2 diyabet oluşturmaktadır. Hastalığın temelinde genetik olarak yatkın kişilerde yaşam tarzı ile tetiklenen insulin direnci ve zamanla insulin salgısında azalma söz konusudur. Tip 2 diyabet genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar ve yaşlanma ile sıklığı artar." dedi.
DİYABETTE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Diyabet tedavisinin; ilaç, tıbbi beslenme tedavisi ve egzersizden oluşmakta olduğunu kaydeden Boz, " Tip 1 diyabet tedavisinde kullanılacak tek ilaç insülindir. Tedavi amacı, kan glukozunu normal düzeylerde tutmak,diyabete bağlı akut ve kronik komplikasyonların oluşumunu önlemek, varsa ilerlemesini durdurmak,normal büyüme ve gelişmeyi sağlamaktır.Tip 2 diyabetlinin tedavisinde olumlu yönde uygulanacak yaşam tarzı değişikliğinin yerini tutacak hiçbir ilaç yoktur. Yaşam tarzı değişikliğinin iki bileşeni olan beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve yeterli fiziksel aktivite bu bireylerde uygulanacak ilk adımdır. Yeterli gelmediği durumlarda hekim kontrolünde oral anti diyabetik ilaçlar ya da insülin takviyesi yapılabilir." diye bilgi verdi. 
DİYABETLİ BİREY HER 3 SAATTE BİR BESİN ALMALI
"Kan şekerini oluşturan asıl kaynak besinler olduğuna göre diyet, diyabet tedavisinin temelidir." diye bilgi veren Boz, "Karbonhidratlar kan şekeri düzeylerini etkileyen temel besin öğesidir. Öğünlerden sonra, öğünde alınan karbonhidrat miktarına paralel olarak kan şekeri yükselmeye başlar. Protein ve yağların kan şekerinin yükselmesinde göz ardı edilecek kadar az payı vardır. Karbonhidratlar büyük oranda bitkisel kaynaklı besinlerden özellikle tahıl grubundan alınmaktadır. Karbonhidrat ihtiyacı mümkün oldukça glisemik indeksi düşük (kan şekerini yavaş yükselten) yiyeceklerden karşılanmalıdır.Karbonhidratlar tek başlarına alınmamalı, protein kaynaklarıyla birlikte tüketilmelidir. Böylelikle kan şekeri daha yavaş yükselecektir.Günlük beslenme planı oluşturulurken 3 ana 3 ara öğün şeklinde bir düzenleme yapılmalıdır. Ana öğünler arası yaklaşık 6’şar saat olmalıdır. Her ana öğünün yaklaşık 3 saat sonrasında birer ara öğün alınmalıdır. Yani, diyabetli birey hemen hemen her 3 saatte bir besin almalıdır." dedi.
FİZİKSEL AKTİVİTE VE EGZERSİZ HER BİREY İÇİN SAĞLIKLI VE GEREKLİDİR
Dr. Alper Latif Boz, fiziksel aktivite ve egzersiz her birey için sağlıklı ve gerekli olduğunu belirterek, "Ancak diyabetli bireylerin düzensiz ve süresi belli olmayan aktivitelerden kaçınması gerekir. Çünkü egzersiz ve fiziksel aktivite genel olarak kan şekerini düşürür. Egzersiz ve fiziksel aktivite yapılacaksa ek karbonhidrat alınmalıdır.Düzenli aynı saatte egzersiz yapılıyorsa buna göre bir beslenme planı yapılabilir. Kan şekeri 250mg/dl'nin üzerinde olduğu durumlarda aktif sporlardan kaçınılmalı, bol su tüketilerek hafif yürüyüşler yapılmalıdır." dedi.

Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları