Şu anda çalan:

Telefon 05445802610

Menu

Tıkla Dinle Canlı Yayına Mesaj

Canlı Yayına Mesaj Gönder

Ad Soyad

E-Posta

Mesaj
En uzun demiryolu tünelinde tünel kazma makinesi çalışmaya başladı

-

OSMANİYE - Osmaniye'nin Bahçe ve Gaziantep'in Nurdağı ilçelerini bağlayacak ve her biri 10 bin 200 metrelik uzunluğu ile T

 En uzun demiryolu tünelinde tünel kazma makinesi çalışmaya başladı

OSMANİYE - Osmaniye'nin Bahçe ve Gaziantep'in Nurdağı ilçelerini bağlayacak ve her biri 10 bin 200 metrelik uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun demiryolu çift tüp geçidi olması öngörülen ve şimdiye kadar 560 metresi kazılan tünelin bundan sonraki kısmı TBM (Tünel kazma makinesi) makinesiyle kazılacak.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından Adana-Gaziantep-Malatya konvansiyonel hattı üzerindeki Bahçe-Nurdağı ilçeleri arasında inşa edilen çift tüp geçit için toplam 8 metre çapında 20 bin 400 metre tünel kazılacak.
TCDD Yol Dairesi Başkanı Selahattin Sivrikaya TBM makinesinin çalışma töreninde yaptığı konuşmada, 2018 yılı sonunda tamamlanmasını planlanan   kapsamında toplam 20 bin 200 metre uzunluğunda 2 adet tünelden oluşacağını söyledi.
Tünelin tamamlanmasıyla mevcut demiryolu hattını 17 kilometre kısaltacağını vurgulayan Sivrikaya, Tünel açma çalışmalarında şimdiye kadar klasik kazı yöntemini kullanıldığını, bundan sonraki kısımda dünyada en çok kullanılan TBM sistemle kazılacağını belirtti.

TBM makinesi şantiyede düzenlenen törenle çalışmaya başladı.
Tamamlandığında Çukurova ile Güneydoğu Anadolu Bölgesini birbirine bağlayacak Bahçe-Nurdağ Varyant coğrafi ve jeolojik açıdan Türkiye'nin en zorlu kesimleri arasında yer alıyor.
2018 yılı sonunda tamamlanması öngörülen projede 20 teknik personel ile 200'den fazla işçi çalışıyor. hABER MERKEZİ

Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları